Fitness

Diz Yaralanmasında Nasıl Çalışılır?

Diz Yaralanmalarında Nelere Dikkat Edilmeli?

Dizlerimiz çoğu antreman yönteminde rol oynar, bu nedenle bir diz sakatlığıyla nasıl çalışacağınızı merak edebilirsiniz. Herhangi bir alt vücut egzersizi tamam mı, yoksa üst vücut egzersizlerine bağlı kalmanız mı gerekiyor? Yüzmek kardiyo için tek seçeneğiniz mi? Diz ağrısını yönetirken nasıl egzersiz yapabilirsiniz? İyi haber şu ki, aktif kalmak için düşündüğünüzden daha fazlasını yapabilirsiniz.

diz yaralanması egzersizleri

Uzmanlara Danışın

Herhangi bir şey yapmadan önce, şu anda egzersiz yapmanın sizin için uygun olduğundan emin olmak için doktorunuzla konuşun. Ayrıca bir fizyoterapiste danışmak isteyebilirsiniz. Doktorunuz dizinizin tamamen iyileşmesini sağlamak için yaralı dokuyu güçlendirmek ve yüklemek için uygun bir protokole götürebilir. Güç ve kardiyo egzersizlerini değiştirmeye yardımcı olabilir, böylece bir yaralanmayı kötüleştirmeden fitness hedeflerinize doğru çalışabilirsiniz.

Vücudunuzu Dinleyin

Herhangi bir aktivite boyunca, fiziksel olarak nasıl hissettiğinizi ayarlayın. Diziniz iyi hissediyorsa, devam edin. Ancak bir sancı hissetmeye veya semptomlarda artış hissetmeye başlarsanız, kas gruplarını değiştirin – belki biraz temel çalışma yapın – böylece diziniz bir mola verir. İlk egzersize geri döndüğünüzde hala gerginlik hissediyorsanız, şu anda dizlerinizi çalıştıracak başka egzersizler yapmayın. Bir antrenmanı tamamladıktan sonra, herhangi bir yeni ağrı veya diz çevresinde şişlik veya ertesi gün veya daha sonra eski semptomların geri dönüşü konusunda dikkatli olun.

Egzersizlerinizi Değiştirin

Asfaltta koşmak veya zıplamak gibi yüksek etkili egzersizlerin dizlerinizin daha fazla ağrımasına neden olabilir. Kilometrelerce gitmek istiyorsanız, bir parkurda veya patikada daha yavaş bir tempoda koşun. Zıplıyorsanız, bunu mümkünse daha düşük bir yükseklikte ve daha yumuşak bir yüzeyde yapın.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı