Spor Ekonomisi

Dev spor salonu zinciri iflasın eşiğine geldi!

Koronaavirüs ve protestolarla zor günler geçiren ABD'de 430 şubesi olan ülkenin en büyük spor salonu zincirlerinden 24 Hour Fitness Worldwide iflasın eşiğinde olduğu öğrenildi.

ABD’de spor salonları yeniden açılmaya başladı. Fakat salgının ilk döneminde büyük kayıplar yaşayan bazı büyük salon işletmecileri zor günler geçiriyor. İflasını açıklaması beklenen yeni firma ise ABD genelinde 430 spor salonu bulunan 24 Hour Fitness Worldwide şirketi.

Bloomberg’ün konu hakkında bilgi sahibi kaynaklara dayandırdığı haberine göre firma 1.3 milyar dolarlık borcunu yapılandırmak için ek kaynak yaratamazsa iflas erteleme (chapter 11) başvurusunda bulunacak.

Firmanın sözcüsü San Ramon şirketin geleceğine ilişkin planları basın ile paylaşmayacağını söylerken 24 Hour’u açık tutmak için uzun vadeli planlar yaptıklarını söyledi.

ABD’de Şirket salonlarını yeniden açabilmek için mekanları kiraladığı mülk sahipleri ile de geçmiş borçları sebebiyle anlaşması gerekiyor.

GELİRLERi YARI YARIYA DÜŞTÜ

Spor salonu sektörü dünyada daoldukça zor bir dönemden geçiyor. Gold’s Gym International iflas erteleme başvurusunda bulunmuştu. Onu ABD merkezli Town Sports International izledi.

WinterGreen araştırma tarafından yapılan sektör tahminlerine göre; 2019 yılında 85 milyar dolarlık hacmi olan spor salonu endüstrisinin 2020 yılını 45 milyar dolarlık ciro ile tamamlaması bekleniyor.

ABD’deki spor salonlarının yüzde 45’i açık durumda bulunuyor. Ama salgın dolayısıyla işler yarı yarıya azalmış durumda

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı