BeslenmeGüzellik ve Cilt Bakımı

Deri yaşlanmasına karşı pişmiş domates

Domates ürünleri çiğ domatesin kendisinden daha iyi birer likopen kaynağı olarak görüldüğünden, cilt sağlığınız için domatesi pişmiş olarak tüketin

Likopenin sağlık yönünden faydaları saymakla bitmiyor. Domates, doğadaki en zengin likopen kaynağı. Likopen, sıradan bir renklendirici değil, güçlü bir antioksidan. Ancak insan vücudunda likopen üretilmiyor. Besinlerle ya da destekleyici olarak dışarıdan alınması gerekiyor. Isıl işlem sonucu domatesin içindeki likopen maddesi arttığı için, domates ürünleri çiğ domatesin kendisinden daha iyi birer likopen kaynağı olarak görülüyor. Çünkü domatesin pişirilmesi sonucu kullanılabilir likopen oranı artıyor. Bu nedenle domatesi özellikle mevsiminde tüketmiyorsanız domatesi pişirerek veya salça, püre gibi şekillerde tüketmeniz cilt sağlığınız için daha yararlı olacaktır.

Domateste yüzde 85 oranında bulunan likopen, güneş ışınlarının oluşturduğu deri yaşlanmasını azaltır. Bu sebeple domatesi bolca tüketmek önerilir. Ancak domatesin nasıl tüketildiği bu noktada çok önemlidir.

Domates, likopen kaynağı olan bir besin olsa da, ancak işlendiği zaman likopenin vücut tarafından kullanılma oranı da artar. Bu nedenle domatesi çiğ değil, pişirerek veya domates püresi, domates salçası, ketçap veya pişmiş domates sosu şeklinde tüketmek gerekir. Domatesin pişirilmesi likopenin vücuda daha iyi alınmasını, bağırsaklarda daha iyi emilmesini sağlar. Örneğin salça yapımı sırasında domatesin pişirilmesi, hücre duvarının bozulmasını ve pişirme işlemleri ile ezilirken daha çok miktarda likopenin salınmasını sağlar. Böylece domatesin çiğ haline göre daha fazla likopen alırız.

Özellikle mevsimi dışında tüketeceksek domatesi çiğ değil, pişmiş olarak tüketmenizde fayda var. Bol domatesli bir menemen harika bir öğün olabilir örneğin.

Likopen faydaları

Yüksek serum seviyeleri ile kanser riskini düşürür.
LDL kolesterolünü düşürür. Kalp sağlığını korumaya yardımcıdır.
Osteoporoz riskini azaltır.
Cildi korur.
Antioksidandır.

Diğer yüksek likopen kaynakları

Karpuz
Pembe greyfurt
Pembe guava
Kuşburnu

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı