Pilates

Depresyondan kurtulmak için Pilates yapın!

Son zamanlarda kendini kötü hissediyor musun? Hiçbir şey yapmak istemiyor, yaptığın işlerden zevk alamıyorsan depresyonda olabilirsin. Düzenli egzersiz yapmaya ne dersin! Çünkü düzenli egzersiz yapmak depresyon tedavisine yardımcı oluyor. Olumsuz duygulardan kurtulmak için şimdi harekete geçmelisin. Pilatesle başlamak iyi fikir olabilir!

Depresyon hayatınız olumsuz etkiler

Son günlerde iyice karamsar bir ruh halinemi sahip oldun. Özellikle pandemi döneminde içe kapanıklık, isteksizikle birlikte gelen depresif ruh halinden spor yaparak kurtulabilirsin. Sağlıklı bir yaşam için spor yapmak, düzenli bir egzersiz rutinine sahip olmak, ruhsal hastalıklardan korunmak ve onları iyileştirmek için, uzmanlar tarafında tavsiye edilen bir yol. Egzersiz yapmaya başladıktan sonra uykunuz düzene girer, genel sağlık durumunuz iyileşir ve kendinize daha çok güvenli hissedersiniz. Vücudunuz daha çok endorfin salgılar ve daha mutlu olursunuz!

Egzersiz yapmaya başlayacaksanız size bazı güzel tavsiyelerimiz olacak:

Hafif egzersizlerle başlayın

Çok üsengeç bir yapıya sahipseniz sizin için bir egzersiz programına başlamak çok zor.  Programınıza ufak ufak, egzersizlerle başlayın bebek adımları ile başlayın. Bir anda  Maraton koşmaya çalışmak yerine 20 dk’lık hafif bir koşu veya yürüyüş, hızlı tempolu bir derse katılmak yerine sakin bir Pilates yapmak iyi bir fikir olabilir. Her zaman kolay olan egzersizlerle başlama özgüvenininizi artıracak ve ağır egzersizlere sıçramanızı sağlayacaktır.Temponuzu hergün yavaş yavaş artırarak ilerleyin !

Hafif egzersizlerle başlayın

Gerçekçi bir hedef belirleyin

Hayatta hedefleriniz yoksa sizi harekete geçirecek bir motivasyonunuzda yok demektir. Hedeflerinizi belirlemek için bundan bir kaç ay sonra nasıl görünmek veya neleri başarabilmiş olmak istediğinize karar verin. Bir rol idolünüz olabilir mesela fiziksel olarak ona benzemeye çalışmak sizi motive edebilir. Gerçekçi olun yapamayacağınız bir modeliniz olmasın.

Unutmayın ki sadece fiziksel olarak değil zihinsel olarak da kendinizi geliştirmeye çalışıyorsunuz ve bu gerçekten zor. Bu yüzden kendinize gerçekleştirilebilir hedefler koyun!

Pilates iyi bir başlangıç olabilir

Sevdiğiniz bir egzersiz ile başlayın

Hiç sevmediğiniz ilgilenmediğiniz bir egzersiz bir sporla başlarsanız herhalde en büyük hatayı yapmış olursunuz. Koşmaktan nefret ediyorsunuz? Onu sevmek için kendinzi zorlamayın işinizi dahda zorlaştıemış olursunuz. Doğru bir seçim size egzersizi sevdireceği gib yanlış bir seçim de sizi aktivitelerden iyice soğutabilir.

Spor yapmak için illa bilindik bir sporu yapmak zorunda değilsin herkesin yaptığı sporu yapmak zorunda değilsin. Neden Pilates yapmak olmasın ki sizi ne iyi hissettirecek ise onu seçin.

Hata yaparsanız kendinizi hırpalamayın

Elbette yapamadıınız zorlandığınız ezersizler olacak çok normal,kimse kusursuz değildir kendinize haksızlık etmeyin. kendinizi hırpalamayın. Her hareketi her dersi kuaursuzca yapmak zorunda değilsiniz. Kendizi kötü hissedebilirsiniz evet ama lütfen kendinizi sıkmayın strese sokmayın!

Buna takılıp kalmak yerine şu ana kadar harcadığınız emek ve eforu boşa çıkarmayın ve yeniden deneyin. Bir dahaki sefere başarmayı hedefleyin. Yavaş yavaş da olsa, zamanla, egzersiz yapmak daha kolay hale gelecek.

Her egzersizden sonra kendinizi ödüllendirin

Egzersizlere başladınız haftalar geçti öyleyse kendiniz ödüllendirebilirsiniz Sadece hedefe vardığınızda değil yol boyunca kendinize bir çok ödül söz verin. Her başarılı haftanın sonunda kendinize ufak bir hediye alabilirsiniz Sizi daha da motive edici ödüller olabilir mesela yeni bir Pilates aleti veya kıyafeti neden olmasın!

&nbs

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı