Gezi

Dağcıllık külübü Karagöl’e gezi düzenledi

Manisa Spilos Dağcılık kulübü üyeleri değişik söylencelere de konu olan antik Karagöl’e yürüdü. Etkinliğe 70 doğasever katıldı.

İzmir’in kent merkezine çok yakın olmasına rağmen zorlu bir yolculuktur Karagöl’e tırmanış. Yamanlar Dağı’na tırmanırken İzmir Körfezi’nin en güzel göründüğü noktadan manzaranın keyfini çıkartır, sizi bekleyen muhteşem sona doğru sabırsızlıkla yolculuk edersiniz. Dağcılık kulübü üyeleri Karagöl’e gezi düzenledi. Deneyimlerini Spilos Dağcılık başkanı Mehmet Güllüpunar’dan dinleyelim:

“Kurudere Köyüne geldiğimizde kardeş kulüp Turgutlu-Olimpos Dağcılık 18 üyesi ile misafir olarak bize katıldı. Etkinliğe katılan arkadaşlarımızı parkur ve yürüyüş hakkında kısa bilgilendirmenin ardından ormanlık alandaki patikalardan yarım saatlik bir yürüyüşle Mengenesuyu’na ( kahvaltı yeri) geldik.

Kahvaltı molasının bitimiyle ekip olarak yine ormanlık alandaki dar patikalardan yaklaşık iki saatlik yürüyüşle Karagöle ulaştık. Burada Karagöl’le ilgili söylenceler anlatıldı, oyunlar oynandı, halaylar çekildi, yenildi, içildi, eğlenildi. Dostluğun, kardeşliğin, arkadaşlığın, paylaşımın en güzel örnekleri yaşandı. Ekip olarak birlikte yürümenin keyfini çıkararak güzel ve güneşli bir kış gününde güzel bir gezide daha bir arada olmanın mutluluğunu yaşadık.

Daha sonra Alaniçi köyüne yürüyerek 16 km’lik parkuru burada sonlandırdık. Etkinliğe katılan üyelerimize, Turgutlu’dan katılan konuklarımıza doğaya ve çevreye gösterdikleri duyarlılıktan dolayı teşekkür ederim. Spilos Dağcılık ve Trekking etkinlikleri her pazar aralıksız devam ediyor. 22Aralık 2019 Pazar günü Karlık-Kanyon-Oduncuyolu Doğa Yürüyüşünü gerçekleştireceğiz. Etkinliğe katılmak için 0 535 728 71 77 numaralı telefonu arayıp kayıt yaptırmalısınız. Ayrıntılı bilgi için: www.spilostrekking.com sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Etkinliklerimize tüm doğaseverler davetlidir” dedi.

KARAGÖL HAKKINDA

Karagöl, dağın tepesine geldiğinizde birden yemyeşil ağaçların arasında 35 bin metrekarelik küçük bir krater gölü. Gölün çevresi söğüt ve çınar ağaçlarıyla çevrili. Onların bitiminde kızılçamlar ve yer yer karaçamlar başlıyor

Yürüyüşçüler için ise orta zorluk derecesinde. Doğanın bin bir renginin eşlik ettiği yolculuğunuz yaklaşık 10 km sürecek. Belli bir mesafeden sonra bir tarafınızda İzmir Körfezi, diğer tarafınızda Menemen Ovası’nı göreceksiniz. Hele sisli bir İzmir günü değilse çektiğiniz sıkıntıyı hissetmeyeceksiniz bile. Güzel İzmir manzarasına yol kenarındaki çeşit çeşit çiçek ve ağaçlarla bezenmiş doğa eşlik edecek.

Gölün çevresinde tahta piknik masaları bulunuyor, mangal yerleri de hazır. Küçük bir lokanta ve büfe olmasına karşın hazırlıklı gitmenizde fayda var. İhtiyacınız olmayan tek şey su: Çeşmelerden buz gibi doğal kaynak suyu akıyor. Havanın merkeze göre daha serin olduğunu unutmayıp, hazırlıklı olun yaşam başlıyor.

Doğanın bu kadar cömert davrandığı, böyle bir görsel şölen içinde gölün kenarında keyifli bir yürüyüş yapmayı ihmal etmeyin. Fotoğraf çekmeyi seviyorsanız birbirinden güzel ve yeşil kareler yakalayacaksınız.

Karagöl’e günübirlik gidebileceğiniz gibi dört mevsim çadırınızı alıp çıkabilirsiniz. Karagöl içinde kalınacak herhangi bir tesis bulunmuyor ancak isteyen çadır kurabilir. Çadır için günlük ücret alınıyor. Elektrik var ancak çadırlara verilemiyor.

Pazar günleri biraz yoğun olsa da diğer günler keyfinize sadece doğanın sesleri eşlik eder. İçinizi huzurla, ciğerlerinizi oksijenle doldurup yepyeni bir enerjiyle kente dönersiniz.

MİTOLOJİK ÖYKÜ

Karagöl’le ilgili mitolojik öykü: MÖ 600 yıllarında yaşayan Tantalos Baştanrı Zeus ile bir insan dilberi olan Pluton’un oğludur. Tantalos Spilos Dağında Frigya halkıyla yaşar. Pelops Ve Niobe adında iki çocuğu vardır. Tantalos tanrıların sofrasına oturabile tek fanidir. AnadoluTanrıçası Kibele’ye inandığı için Helen Tanrılarını küçümser ve onları sınamaya kalkar. Oğlu Pelops’u kesip pişirerek ziyafet sofrasında tanrılara sunar. Amacı tanrıların yamyam olduklarını –insan eti yediklerini-kanıtlayarak onları küçük düşürmektir.

Tanrılar bu durumu fark edince Tantalos cezalandırılır. Verilen ceza Tantalos İşkencesi olarak bilinir. Baştanrı Zeus onu Yeraltı Ülkesinde açlık ve susuzluğa mahkum etti. Mitolojiye göre Tantalos Spil Dağı’nın bir yarığına atılarak Hadese gönderildi. Bu yarık daha sonra göl haline geldi. Tantalos Gölü diye adlandırıldı. Yamanlar Dağı’ndaki bu gölün suyu siyah renkte olduğu için bölgede yaşayan halk bu göle KARAGÖL adını verdi.

(BSHA) VE ÇEŞİTLİ KAYNAKLARDAN

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı