Güzellik ve Cilt Bakımı

Cilt bakımı için en ideal dönem hangisi?

Kış ayları, kozmetik dermatoloji uygulamaları için ideal zaman olarak görülüyor. Çünkü cilde yapılan uygulamalar sonrasında güneş lekeleri riski minimuma iniyor.

Lazer epilasyon, kimyasal peeling ve leke tedavisinde kullanılan lazerler kozmetik dermatolojinin sık uygulamaları arasında yer alıyor. Güneş lekeleri ve kırışıklara karşı yapılan kimyasal peeling uygulamaları, parlak ve canlı cilt görünümünde etkili oluyor.

Medical Park Bahçelievler Hastanesi Dermatoloji Uzmanı Dr. Eda Kumbasar, güneşin zararlı UV ışınlarının hasarıyla oluşan lekeler başta olmak üzere cilt bakımı için en iyi dönemin kış ayları olduğunu söyledi ve cilt bakımıyla ilgili şu bilgileri verdi:

LEKELERDEN KURTULUN: Leke tedavilerinde hastaların sosyal hayatlarını etkilemeyen, günlük aktivelerde kısıtlılık yapmayan işlemler daha çok tercih edilmektedir. Özellikle çalışan kişiler için yapılan tedavilerde hastanın yüzünde kabuk, kızarıklık ve leke olmaması tedaviye uyum için son derece önemlidir.

MEYVE ASİTLERİYLE IŞILDAYIN: Leke tedavilerinin başında kimyasal peeling işlemleri ve lazer uygulamaları yer alır. Hastane ortamında kullanılan peeling ürünleriyle yüzeysel, orta veya derin kimyasal peeling uygulamaları yapılabilir. Sosyal ve aktif kişilerde en çok tercih edilen peelingler, meyve asitleriyle uygulanan peelinglerdir. Hastanın yüzüne, yüzde 20-70 arasında konsantrasyonlarda meyve asitleri uygulanır. Meyve asitleriyle yapılan yüzeysel peelingler, ciltte kabuk ve soyulmalara neden olmadığı için yılbaşı öncesi 1-2 seansta cildinizde aydınlanma, lekelerde açılma ve gözeneklerde sıkılaşma gibi kısa sürede görülen etkiler sağlar.

DOLGUYLA ELASTİKİYET KAZANIN: Bir diğer uygulama ise özellikle nemsiz ciltlerde ve elastikiyeti azalmış ciltlerde veya ince kırışıklıkları olanlarda hyaluronik asit (dolgu) uygulamasıdır. Tüm yüze mezoterapi enjeksiyonu şeklinde veya ince kırışıklar içine ya da dudak volumünü arttırmak için dolgu enjeksiyonu uygulanabilir. Böylece yeni yıla daha nemli, sağlıklı ve elastikiyeti artmış bir ciltle girilebilir.

NEM MASKESİNİ UNUTMAYIN: Canlı ve pırıl pırıl bir cilde sahip olmak istiyorsak nem maskesi yararlı olacaktır. Ayrıca cildin nem ihtiyacını karşılamak için bol bol su tüketmeyi de ihmal etmemek gerekir.

GÜL SUYUYLA PEELİNG ETKİSİ: Kil maskesi, taze meyvelerle yapılan maskeler, salatalık maskesi, bazı dermakozmetik ürünlerin nem maskeleri ve gül suyuyla cildi yıkamak da bir tür peeling etkisi yaratacağı için cildimizi yumuşatır, nemlendir ve bizi yılbaşı gecesine hazırlar.

LAZERLE PÜRÜZSÜZ BİR CİLT: Lazer epilasyon son yıllarda son derece yaygın bir metot olarak kullanıma girmiştir. Özellikle lazerin kalın ve siyah kılların tedavisinde daha etkili olduğu bilinmektedir. Gelişen teknolojiyle beraber açık renk ve ince kıllar da lazerle tedavi edilebilmektedir.

MAKYAJINIZ ORGANİK OLSUN: Makyaj malzemesi olarak ise deride iritasyon yapmayacak organik makyaj malzemeleri mineral pudralar kullanılabilir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı