Haber

Cildinizin verdiği sinyallere dikkat!

Vücudunuzda hangi vitamin eksik, ne takviyesi almanız gerekiyor? Tüm bu soruların cevabı vücudunuzun aynası olan cildinizde saklı. Bazı rahatsızlıkların cildimize sinyaller verdiğini belirten Dermatoloji Uzmanı Dr. Ata Nejat Ertek konu ile ilgili bilgiler verdi.

cilt

Deriniz pul pul dökülüyorsa…

Cildiniz aşırı kuruluk nedeniyle pul pul dökülüyorsa A vitamini eksikliği söz konusu olabilir. Çünkü A vitaminin yetersiz alınması ciltte kuruluğa neden olur. Bu nedenle A vitamini içeren besinler çinko, E vitamini ve Omega-3 yağ asidi takviyesi cildinizi nemlendirecektir. Kışın günde en az 2 litre su tüketmelisiniz. Sigara kullanımından da uzak durmalısınız.

Cildiniz solgun görünüyorsa…

Demir eksikliği ve kansızlık cildinizin soluk görünmesinin nedenlerinden bazılarıdır. Bu nedenle rahatsızlıklara karşı tedbirinizi almanızda fayda var. Dengeli bir şekilde beta karoten içeren portakal, karpuz, domates gibi yiyecekleri tüketmeniz cildinizin daha sağlıklı, canlı ve renkli görünmesine yardımcı olur.

Dudağınızda uçuk, yara varsa…

Muhtemelen ya bağışıklık sisteminiz zayıf ya da B vitamini eksikliğiniz söz konusu. Sağlıksız beslenme, demir eksikliği ve D vitamini eksikliği bağılıkşık sisteminin çökmesine sebebiyet verebilir. Uçuk, stres ve psikolojik bozukluk nedeniyle de oluşabilir. Sonuçta stres, üzüntü, endişe, korku immun sistemini bozup, olumsuzlukların cilde yansımasına neden oluyor. Bu nedenle stresten uzak olmanızda fayda var.

Tırnaklarınız kırılıyorsa…

Çeşitli hastalıklar nedeniyle tırnak kırılmaları söz konusu olacağı gibi minerallerin azlığı durumunda da tırnaklarda soyulma, kırılma gibi problemler gözlemlenebilir. Vücut  sağlıklı tırnaklar için kalsiyum, magnezyum, D vitamini ve çinkoya gereksinim duyar. Koyu yeşil yapraklı sebzelerde, süt ürünlerinde, kuruyemişlerde bulunur. Güzel, göz alıcı tırnaklar için güneş ışığı ve zeytinyağı tüketimi de önemlidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı