Güzellik ve Cilt Bakımı

Cildinizin genç görünmesi için yapmanız gerekenler

Hayatın normal akışına içerisinde cildinizin yaşlanmasını neden olan bir çok olay olabilir. Bu olayları geciktirerek cildinizin daha genç görünmesini sağlamak mümkün. Yaşlanma sürecimiz için derimize iyi bakmalıyız. Yaşlanmayı geciktirmek için dikkat etmeniz gerekenler.

 

 

1. Nem dengesi

Deri,cildimiz için çok önemli deriniz sürekli nemli kalmalıdır. Deri kuru kaldıkça daha hızlı yıpranır. normal çiltler için olan bir nemlendirici tercih edilebilir. Günlük aktivite miktarınıza bağlı olarak 2-3 litrelik su içilmesi sağlık bir deri metabolizması için önemli

2. Temizlik yapmak

Cilt derisinin düzenli olarak profesyonel temizliği yapılmalıdır. Deri üst tabakaların üzerinde biriken partiküller adeta derinin nefes almasını engeller cilt temizliği için Maske ve fototerapiler ön plana çıkan yöntemlerdir. Meyve asitleri başta olmak üzere, nötrralize edilmiş asitler ile yapılacak hafifi peeling işlemeri yüzey temizliği için tercih edilir.

3. Yararlı bakteriler

Bedenimizde kendi hücrelerimizin 10 katı kadar yaşayan baçkı canlıları barındırıyoruz. Bu canlı organizmaların yararlı olanlarına probiyoikler denilir. Probiyotikler sadece deri sağlığı için değil tüm beden fonksiyonlarımız için önemli.Beşyüzün üzerinde yararlı mikroorganizma çeşidi var. Bunlardan deri için faydalı olanları ağızdan takviye olarak almak önerilir. Probiyotikli kozmetik kullanımı genç, parlak, canlı bir deri görüntüsünde yararlı. Değişik markalara ait probiyotik destekli serum ve kremleri bulmak mümkün.

4. Kollajen üretimi

Deri ve deri altının elastikiyetini, diriliğini ve güzelliğini kollajen dokumuzun kalitesine borçluyuz. Ne yazık ki 20 li yaşların sonlarından itibaren derialtı kolajen miktarımız azalmaya başlıyor. Bunu yerine koyacak girişimler bu açıdan önemli.Kürler halinde kolajen takviyelerinin C vitamini ve hyaluronic asit ile birlikte alınması derimizin daha canlı olmasını sağlar.

5. Proteinler, mineraller ve vitaminler

Deri deri altının beslenmesi ve sağlıklı yapısı için önemli yapıtaşları var. Bunlar arasında vitamin, mineral ve proteinleri akılda tutmak gerekli. Başta C ve B vitamini olmak üzere deri altı vitamin enjeksiyonları deri yaşlanmasının yavaşlatılmasında faydalı gözüküyor. Çinko, Bakır, selenium gibi eser elemenlerin düşük miktardaki kombinasyonları derinin parlaklığı ve renginin açıklığı için yararlı.

6. Elastikiyet

Derimiz kolajen ve elastinlifleri yıpranması ile zaman içerisinde sarkmaya başlar. Bu karmaşık süreçte yumuşak dokuda azalama, deri altının yeterli beslenmemesi, neminin eksilmesi de rol oynar.Geniş spektrumlu ışık teknolojisi deri altına hasar vermeden uyarı sağlayarak yeni kollajen oluşumunu sağlar, buna başlı olarak kaybolamaya başlayan esnekliği geri kazanmak olasıdır.

7. Renk
Derinizin eşit bir renge sahip olması onun sağlıklı olduğunun bir göstergesi olduğu gibi, değişik renk bozuklukları göstermesi de hem yıpranmanın bir kanıtı olduğu gibi aynı zamanda bazı hastalıkların da işareti olabilir.

8. Damarlar
Derimiz yaşlandıkça inceliyor ve damarlar daha belirgin hale geliyor. Güneş hasarı, aşırı hassas deri yapısı veya genetik özelliklerde bazen damar yapısının yüzeysel olmasına ve genel bir kırmızılığın derimize hakim olmasına neden oluyor. Derimizin aşırı solgun olmasını istemediğimiz gibi gereğinden daha kırmızı görünmesi de tercih edilmez. Bu kırmızılıların öncelikle bir dermatolojik hastalığın belirtisi olmadığıını tespit etmek gerekir. Kalın ve belirgin damarlar özeliikle bacaklarda mevcutsa bu takdirde de Damar Cerrahisi ile dolaşım sistemi gözden geçirilmelidir.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı