Haber

Boğulmaya karşı tedbirli olun

Yaz aylarında aşırı sıcaktan bunalanlar deniz, havuz, nehir ve göl sularında serinlemek isterken boğulma tehlikesi ile karşı karşıya kalabiliyor. Bunun yanı sıra kurtarma müdahaleleri sırasında da pek çok hayati kayıp yaşanabiliyor. Boğulmaya karşı alınacak tedbirler ve boğulmalarda ilkyardım nasıl yapılmalı haberimizde

Suda boğulma, yaz aylarında özellikle deniz kıyısındaki ya da havuz bulunan yerleşim yerlerinde en sık görülen acil durumlar arasında yer alıyor. Türkiye’de yılda ortalama 700 kişi boğularak hayatını kaybediyor. Sadece yüzme bilmeyenler değil, yüzmeyi iyi bilenler de boğulma tehlikesiyle karşı karşıya kalıyor. Uzmanlar ise, ilk yardım bilmeyenler tarafından yapılan ilk müdahalelerin hayati tehlikesine dikkat çekiyor: “İlk yardım kurallarını bilmiyorsanız, müdahaleye girişmeden sağlık ekibi çağırın”.

Kişi yüzme bilmiyor ve gireceği su kaynağını tam olarak tanımıyorsa boğulma riski artıyor. Sadece yüzme bilmeyenler değil, vücut krampları ve aşırı dalga gibi etkenler nedeniyle yüzme bilen insanlar da boğulmaya tehlikesi yaşayabilirler.

Boğulma olaylarının önlenmesi için bu tedbirleri almak çok önemli

• Kişi bilmediği yerlerde denize tek başınıza girmemelidir. Sığ sular ve havuzlara atlayarak girmek de büyük tehlike yaratır.

• Su ile vücut arasındaki ısı farkı çoğu zaman fenalaşmaya ve paniğe kapılarak boğulmaya sebep olabileceği için suya hemen girilmemelidir.

• Çok iyi yüzme bilmiyorsanız fazla uzaklara açılmaktan kaçınılmalıdır. Ayrıca boğulmak üzere olan ve çırpınan birini gördüğünde bu konuda tecrübesi yoksa kurtarmak için gitmemelidir.

• Alkollü olarak ve yemek yedikten hemen sonra havuza ve denize girilmemelidir. Hava karardıktan sonra denize girmek de tehlikelidir.

• Kişi tek başına yüzerken sürat motorlarına dikkat etmelidir.Teknede iseniz cankurtaran yeleği giyiimeye özen gösterin

• Sulama kanallarında, barajlarda veya göletlerde yüzülmemelidir.

• Deniz yatağı ve deniz simidi gibi içi hava doldurulmuş plastik yüzücülere güvenilmemeli, farkında olmadan rüzgar ve akıntı plastik yatağı veya botu açığa sürükleyebilir.

•  Havuz ve su kaydırakları küçük çocuklar için çok tehlikelidir. Bu nedenle aileler çocuklarını bu alanlarda yalnız bırakmamalıdır. Havuz kenarlarında küçük çocukların aşamayacakları bariyerler olmalıdır. Çocuklar simit ve kollukları dahi olsa havuzda veya çevresinde asla yalnız kalmamalıdır.

İlk yardımla hayat kurtarabilirsiniz

İlk yardım kurallarının iyi bilinmesi suda boğulma tehlikesi geçiren kişilerin yaşama tekrar dönmesini sağlayabilmektedir.Eğer ilk yardım bilmiyorsanız mutlaka sağlık ekibi çağırın. Uzman kişiler gelinceye kadar boğulma tehlikesi geçiren kişinin üstündeki giysileri çıkartın ve mümkünse kuru bir havlu ile sarın. İlk yardım bilmeyen bir kişi tarafından yutulan suyu çıkartmaya çalışmak hastaya zarar verebilir. Boğulma tehlikesi geçiren kişi sudan çıkartıldıktan sonra bilinci açık, iyi gibi görünüyor bile olsa mutlaka hastaneye götürülmeli ve bir hekim tarafından muayene edilmelidir.

İlk yardım nasıl yapılır

• Boğulma tehlikesi yaşayan kişiye can yeleği, can simidi gibi batmaz bir cisim atılmalıdır. Bu materyaller olmadığı takdirde uzun bir sopa, ip gibi araçlarla da yardım edilebilir. Suda boğulma tehlikesi geçiren kişi karaya çıkartılıp, sırt üstü yatırılmalıdır

• Kişi giyinik ise yakası ve kemerini gevşetilmeli, takma dişi varsa çıkarılmalıdır. Islak giysiler çıkarılıp kişi battaniyeye sarılmalıdır. Ağzının içine denizden giren yabancı cisim varsa temizlenmelidir. Ağızdan ağza yapay solunum yapılmalıdır, soluk verdiği zaman kişinin başı yana çevrilmelidir ve bu hareket 5-6 kez tekrarlanmalıdır.

• Kişi yutulan suyu çıkartmak için iki eliyle hastanın karnının altından tutarak yukarı kaldırılmasını sağlamalıdır. Bu şekilde hava yolundaki suların boşalmasına yardım edilmiş olur. Müdahalenin profesyonel kişilerce devam etmesi için 112 hattı aranarak sağlık ekiplerinin olay yerine gelmesi sağlanmalıdır.

• Boğulan kişi farkına varamayacağı miktarlarda su yutmuş olabilir ve ikincil boğulma adı verilen ve akciğerlerde olumsuz sonuçlar ortaya çıkarabilecek durumla karşılaşıyor olabilir. Ayrıca kaç yaşında olursa olsun kalpte çeşitle ritim bozuklarına neden olabilir. Nörolojik bir sorun olmasa da boğulma tehlikesi sonrası kişiler en az 4-6 saat tıbbi gözlem altında tutulmalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı