Haber

Bisiklet ve motosiklet satışında rekor artış

Koronavirüs salgını sonrası normal hayata geçiş hızlanırken, toplu taşıma kullanmak istemeyenlerin tercihi motorsiklet ve bisikletten yana oldu. Satışlarda ciddi bir artış yaşandı. Bisikletçiler piyasada son 40 yılda böyle bir talebin ilk defa gerçekleştiğini belirtiyorlar.

Koronavirüs sonrası normalleşeme devam ederken bir taraftanda hayatın akışı içerisinde günlük işlerini sürdürmek zorunda olan vatandaşlar ise kalabalıklardan çekinir hale geldi. Önlemlerin alınmasına rağmen tedirgin olanlar otobüs, metro, hızlı tren veya vapur gibi toplu taşımadan mümkün olduğunca uzak durmaya çalışıyor. Toplu taşıma yerine ulaşımını, motosiklet ve bisikletlerle sağlamaya başladı. Salgın sonrası, bisiklet ve motosiklet satışlarının ciddi oranda arttığı belirtildi. Hal böyle olunca Koronavirüsünün kalabalık olan yerlerde bulaşma riskinin artması üzerine salgın sonrası bisiklete olan talepte yükselmeye başladı.

Hem egzersiz hem hijyen bakımından bisiklet

Bisikleti tercih edenlerin birinci nedeni hijyen bakımından kendilerini güvende hissetmeleri, öyleki otobüs ve metro gibi toplu taşıma araçlarını kullanmak istemeyenlerin sayısı bir hayli fazla. Hijyen bakımından bu araçlara binmek istemiyorlar. Bu nedenle işine gidip gelmek amacıyla bisiklete olan talep de arttı. Sadece hijyen değil elbette sağlıklı yaşam için kullanmak isteyenlerin sayısıda fazla, zira bu dönemde alınan fazla kilolardan kurtulmanın yollarından biride bisiklet sürmek. Yani hem pandemiden uzak durmak hem de sağlıklı yaşam için  bisiklete binmeyi en mantıklısı olarak görenlerin sayısı her geçen gün artıyor.

Motorsiklete de talep var

Koronadan dolayı toplu taşımaya ilgi azaldı. Bu aralar Belediye toplu taşımada sefer sayılarını düşürmesi insanların istediği saatte gidip gelebilme isteğiyle sıkıntılara yaşaması ile birlikte alternatif araçlara talepte ciddi artış yaşanıyor. Bireysel olarak daha rahat ve güvenli olarak görülen bisiklet kadar motosiklete ilgide arttı. Daha uzak mesafelere gidenlerde önceliği motosiklet tarzındaki ulaşım araçları oldu. Daha özgür, rahat, hızlı ve güvenli bir şekilde yolculuk için motosikleti birinci tercih. Motosiklet yanında scooter ve ATV denilen araçlara rağbet arttı.

Kredi faiz oranlarının düşmeside etkili oldu

Bunlara ek olarak bisiklet alımında da uygun kredi imkanı sunuluyor. Bireysel müşterilerin sosyal ihtiyaçlarının finansmanının uygun şartlarda sağlanmasının yanı sıra yerli üretim yapan mobilya, elektronik, beyaz eşya, ev boya-seramik-kapı ve pencere sistemleri, ev tekstil, çeyiz ve bisiklet sektörlerini desteklemek amacıyla yerli üretim yapan firmalar ile anlaşmalar yapılacak ve asgari 3.000 TL, azami 30.000 TL kredi tutarı ile 6 ay ödemesiz azami 60 ay vade, aylık %0,55 faiz oranı ile finansman imkanı sunulacak. Anlaşma yapılan firmalar bankaların internet sitesinde yayınlanacak. Bisan, Corelli, Salcano, Ümit, Kron, ve Sedona önde gelen yerli bisiklet markaları olarak öne çıkıyor.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı