Fitness

Bel Fıtığı İçin Güvenli Egzersizler

Bel Fıtığı Egzersizler

Nazik egzersizler, esnemeler ve aktiviteler fıtıklaşmış bir diskin ağrısını hafifletmeye yardımcı olabilir. Egzersizler ayrıca omurga, boyun ve sırttaki esnekliği güçlendirebilir ve artırabilir.

bel fıtığı egzersizleri

Egzersizler Nasıl Yardımcı Olabilir?

Egzersizler ve fizyoterapi genellikle fıtıklaşmış bir diskten kurtulmanın önemli parçalarıdır. Bir doktor, fıtıklaşmış bir disk yaşadıktan sonra genellikle birkaç gün dinlenmenizi önerir.

Nazik aktiviteler ve egzersizler yapmak, omurgayı destekleyen kasları güçlendirecek ve omurga üzerindeki baskıyı azaltacaktır. Ayrıca omurgada esnekliği teşvik edecek ve fıtıklaşmış bir diskin tekrarlama riskini azaltmaya yardımcı olabilirler. Bir doktor küçük başlamayı ve aktivite seviyesini yavaşça oluşturmayı önerebilir. Bir kişinin iyileşme döneminde yapması ve yapmaması gereken belirli egzersizleri tartışacaklar. Fıtıklaşmış bir diske yardımcı olabilecek hafif aktiviteler şunları içerir;

  • yoga
  • yüzme
  • yürüme
  • bisiklet sürmek

Tüm egzersizleri, özellikle eğilirken veya kaldırırken, yavaş ve kontrollü bir şekilde yapın. Egzersizler zarar vermemelidir. Kişi ağrı hissederse, egzersizleri yapmayı bırakmalı ve doktoruyla konuşmalıdır.

Kaçınılması Gereken Egzersizler

Bir kişi ağır kaldırma, sırtına ani bir baskı veya tekrarlayan yorucu aktiviteler yoluyla fıtıklaşmış bir disk alabilir. Disk fıtığı olan kişiler, iyileşme sırasında yorucu faaliyetler yapmaktan kaçınmalıdır. İnsanlar, sanki ağrıyı daha da kötüleştiriyormuş gibi ağrıya neden olan tüm egzersizlerden kaçınmalıdır. Siyatik yaşarken hamstring egzersizlerinden kaçının.

İnsanlar koşu veya dövüş sanatları gibi yüksek etkili aktivitelerden kaçınmak isteyebilirler. Bunlar omurgayı sarsabilir. Küçük başlamak ve daha yoğun egzersize geçmek, semptomları azaltmanın en güvenli yoludur. Bununla birlikte, egzersizlere ve esnemelere erken başlamak da kişinin sonucunu iyileştirmeye yardımcı olabilir. Bir kişi, özel ihtiyaçları için en iyi egzersiz hakkında bir doktorla konuşmalıdır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı