Güzellik ve Cilt BakımıHaber

Aloe vera cilde faydalı mı?

Evlerde süs bitkisi olarak yaygın şekilde kullanılan aloe vera, aynı zamanda oldukça yararlı bir bitkidir. Sağlığa faydalı birçok element ve mineral içeren aloe vera, cildimiz için de şifa deposudur. Peki aloe vera nedir? Faydaları nelerdir? Aloe vera, cilt bakımında nasıl uygulanır?

Evlerde süs bitkisi olarak yaygın şekilde kullanılan Aloe vera, aynı zamanda oldukça yararlı bir bitkidir. Sağlığa yararlı bir çok element, mineral içeren Aloe verada; ayrıca kalsiyum, bakır, selenyum, krom, manganez, magnezyum, potasyum, sodyum, çinko gibi mineraller bulunmaktadır. Bu şifalı bitkide ayrıca vücuttaki iltihaplanmayı önlemeye yardımcı olan 4 yağ asidi olan; kolesterol, kampesterol, beta-sisosterol ve lupeol de bulunmaktadır.

Bu şifalı bitki günümüzde başta ürtiker, cilt tahrişleri, yaralar ve uçuk gibi cilt hastalıkları olmak üzere, kabızlık ve sindirim sistemi rahatsızlıkları, iltihabi hastalıklar, diyabet gibi pek çok hastalığın tedavisinde yardımcı olarak kullanılmaktadır. Fakat tüm şifalı bitkiler gibi mutlaka doktora danışılarak doğru şekilde kullanmak gerekir. Aksi halde istenmeyen ciddi sağlık sorunlarına neden olabilir.

Antioksidan, antibakteriyal özellik taşıyan aloe veranın jeli ve suyu farklı sağlık problemlerinde kullanılmaktadır.

Aloe Vera Jelinin Faydaları Nedir?

Aloe veranın jeli, 1930’larda klinik olarak radyoterapide meydana gelen deri ve mukoza yanıklarının tedavisi için kullanılmıştır. Günümüzde de kozmetik şirketleri yaygın olarak; makyaj, sabun, güneş kremi, tütsü, traş kremi, şampuan, nemlendirici gibi ürünler için Aloe veradan yararlanmaktadır. Ayrıca gıda sektöründe de yoğurtlar, içecekler ve tatlılarda koruyucu madde olarak kullanılmaktadır.

Yanıkların iyileşmesini hızlandırır.
Cilt hastalıklarında destek tedavidir.
Kırışıklıkları önleyebilir.
Kanser yaralarını tedavi etmeye yardımcıdır.
Saçları besler ve parlatır.

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı