Fitness

4 dakikada sabah sporu programı

Düzenli olarak her sabah evinizde kendinize ayıracağınız 4-5 dakikanın bile müthiş faydasını görebilirsiniz. İşte size kısa bir sabah egzersizi programı

Sporun ve sağlıklı beslenmenin öneminin hepimiz farkındayız. Ancak günlük hayatın koşturması içinde çoğumuz spora vakit ayıramamaktan şikayet ediyoruz. Spor salonlarına gidecek, dışarı çıkıp yürüyüş yapacak vakti istesek de bulamıyoruz ama işler göründüğü kadar da zor değil!

1 – ŞINAV
İlk hareket hepimizin bildiği şınav pozisyonu. Bu egzersizlerin hepsini yaklaşık 10-12 tekrar ile 2 ya da 3 set şeklinde uygulayın. Vücut dengenizi sağlamak için de oldukça faydalı bir hareket ve şınav çekerken karın kaslarından kuvvet almaya dikkat edin.

2 – SQUAT
İkinci hareketimiz squat. Squatı bilmeyen kalmadı ve gerçekten biz bayanların istediği harika kalçalara kavuşmak için en temel hareket. Squat pozisyonunda kalçanızı iyice dışarı çıkarıp bir sandalye üzerinde oturur gibi dizlerinizi kırarak duruyorsunuz. Bu şekilde yere doğru eğilip kalkma hareketi de yapabilirsiniz ya da görseldeki gibi çömel-zıpla şeklinde hareketi tamamlayabilirsiniz.

3 – SAĞ-SOL BİR-Kİ
Üçüncü harekette sağ ve sol şeklinde hareketi tamamlayacağız. Dizlerimizi kırıp gövdemizi sol tarafa döndürüp daha sonra kollarımızı uzatmış halde ayakta pozisyonuna geçiyoruz. Daha sonra hareketin aynısını sağ tarafa dönerek tekrarlıyoruz ve bütün hareket bir sol bir sağ şeklinde ilerliyor.

4 – MASA POZİSYONU
Dördüncü harekette adeta bir masa gibi ellerimizin ve ayaklarımızın üzerinde duruyoruz. Gövdemizi dik tuttuktan sonra bir elimizi kaldırıp vücudumuzu bacağımızla beraber diğer tarafımızda aşağıya doğru çeviriyoruz. Bu hareketi de sağ ve sol olarak dönüşümlü yaparak tamamlıyoruz.

5 – ESNEMEDEN OLMAZ
Son harekette ise bir dizimizi yukarı doğru çektikten sonra geriye doğru atıp üzerine doğru çömeliyoruz. Bacağınızı ne kadar geriye atıp aşağı esneyebildiğiniz kadar esnerseniz o kadar doğru yapmış olursunuz. Kendinize vakit ayırmak için ve sağlıklı yaşamak için ihtiyacınız aslında sadece birkaç dakika.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı