Gezi

Doğayla içi içe gezi ve spor: ‘Polenezköy Tabiat Parkı’

  

Polonezköy Tabiat Parkı İstanbul’un Beykoz ilçesi sınırları içinde yer alıyor.  İstanbul’da sayıları azalan bol oksijenli alanlardan biri olan Polenezköy Parkı sessiz huzurlu doğa içinde gezi ve yürüyüş yapmak isteyenler için uygun bir yer. Buraya geldiğinizde tertemiz bir hava bol oksijen ile yürüyüş yapabileceğiniz yollar karşılayacak sizi…

Sanırım çok fazla insan gelemediği bu doğa harikasından bir çoğunuz haberi olmayabilir. Zamanında Polonyalıların yerleştiği bu dünya harikası parkımızın İçerisinde 4 adet köprü, dereler, kuşlar, sincaplarla iç içe. Sülün, keklik ve geyik üretme çiftliği, bulunmakta. İsterseniz buraları da ziyaret edebilirsiniz. Geyik yetiştirme alanında geyikleri de görmek mümkün

Genelde Polonezköy hafta sonları aileleriyle vakit geçirmek isteyenlerin uğrak yeri bu nedenle hafta sonları daha kalabalık oluyor. Çekmeköy’e yakın araçla 20 dakikada ulaşımı oluyor ve yürüyüş alanlarının başlangıç ve bitiş noktalarında araçlar için park yerleri mevcut.

Buraya sabah saatlerinde ilk geldiğinizde kahvaltı mekanlarına  uğramanızı tavsiye ederiz. Yürüyüş kahvaltı açık havada oksijeni bol yer arayanların uğrak yeri ailenizle spor yapıp kafa dinleyebilirsiniz.

Mustafa kemal Atatürk’te zamanında sık sık ziyaret edermiş bu parkı. Parkın içinde ayrıca köyün kurucularından Zofia Teyze diye bilinen ‘Zofia Rızı Anı Evi’ mevcut. İçerisinde köyün kuruluşu ve eski fotoğrafları sergilenmekte. Bir başka görünecek yerde ‘Kültür evi’ burayıda ziyaret etmenizi tavsiye ederiz.

Doğayı dinleyerek yürüyüş yapabilirsiniz

Polonezköy’den ormanın içlerine doğru geniş bir parkur var. Yemyeşil ormanın içinde kuş cıvıltıları arasında yürüyüs yolu o kadar huzurlu ki bir solukta ve eğlenceli yürüyüşler yapabilirsiniz.

Yürüyüş ve koşu için ideal bir yer belli rampa yerleri mevcut içerisinde fakat parkur biraz fazla uzun. Yani yavaş tempoda yaklaşık 3 saat sürecek bir tur düşünün. Yürüyüş yolu gayet güzel ve uzun.

Rahat şekilde kilometrelerce yol yürünebilir. Parkur olarak belirlenmiş yürüyüş aleni var koyun bir ucundan ormana girilip diğer ucundan çıkılıyor orman yürüyüşü için düzenli temiz bakımlı bir yer.

Her mevsim her dönemde ayrı güzelliklerle karşılaşacağınız süprizlerle dolu bir park özellikle baharda aylarında renk cümbüşü içindeki yapraklar ve yürürken çıkarttıkları ses ve görüntü masalsı bir dünyanın içine alıyor sanki sizi. Kar yağdığında bambaşka, Bahar aylarında bambaşka bir görüntü oluşuyor.

Dikkat etmeniz gerekenler:

Ulaşım da bazı sıkıntılar çekebilirsiniz. Toplu ulaşımla gelecekseniz otobüs seferlerinin seyrek aralıklarla yapıldığını bilmelisiniz. Ayrıca uzun yürüyüs yapacaksanız su bulmakta sıkıntı çekebilirsiniz. Parkur boyunca su içebileciğiniz çeşme bulunmuyor. Bu yüzden yanınıza suyunuzu veya başka ihtiyaçlarınızı önceden almanızı tavsiye ederiz.

Doğada yol aldığınız Polenezköy seyahati sonunda, Gezi , spor, hava alma, piknik, fotoğraf çekme, mantar toplama, böcek toplama ne için giderseniz gidin… Saşırtıcı derecede güzel ve ve bir o kadarda temiz kesinlikle görmeniz gereken yerlerden biri….

Etiketler

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı